קריפטו – מציאות או דמיון ?

http://historyt.co.il/תקופה קצת משונה בעולם הקריפטו

התקופה האחרונה נראית קצת משונה עבור מי שמעורה ועוקב אחרי התפתחויות בעולם הקריפטו.

נראה שהופיע מנוע צמיחה חדש, קרקע פוריה מאוד עבור יזמויות טכנולוגיות ופיננסיות, שלא היו אפשריות לפניכן, מחלפנות מטבעות דיגילטיים ועד בורסות וקרנות מתוחכמות. כל מתכנת עם קצת נחישות יכול להקים אמפריה פיננסית.

על כך מקלים העדר רגולציה בכל מדינות העולם, ותקוות להעדר תשלום מיסים על רווחים מעליית ערך הנכסים הפיננסיים.

עבור האנרכיסטים האידיאליסטים חובבי הקוד, זו כבר חלום שמתגשם, עקיפת המוסדות המדינתיים וביטול מערכות ריכוזיות כמו הבנקים ורשויות המדינה, מרחק מילי סאטושי מצדק חברתי.

הפיתוחים החדשים מאפשרים הזדמנויות מעניינות, אבל האם התקופה הנוכחית מייצגת? האם אנו חולמים חלום או שזו המציאות והעתיד כבר כאן?

בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות עלייתם של ארגוני טרור בין לאומיים, עושות מדינות העולם מאמצים לשיתוף פעולה להעברת מידע, שכן, העברת מידע, ומידע פיננסי בפרט, היא הדרך היעילה ביותר להילחם בפשע מאורגן ובטרור.

קיימות ועדות בהן חברות רוב מדינות העולם המחליפות מידע על בסיס קבוע, בכמה ערוצים כדי לדווח על מעלימי מס ומלביני הון ועבריינים בין לאומיים אחרים.

העברות המידע נעשות בצורה אוטומטית, או בעקבות דרישה מצד המקבל, או וולנטרית מצד הנותן, שמזהה פעילות בין לאומית שצריכה להיות מדווחת.

תשתיות דומות למערכת הדיווחים בין רשויות המס בין המדינות השונות קיימות במישורים רבים של שיתוף פעולה רגולטורי בין מדינתי.

חשיבות שיתוף הפעולה עולה מעת לעת, עם התגלות פרשיות בקני מידה גלובליים, כדוגמת פרשיות המידע על לקוחות לאומי בארה"ב, HSBC, תיקי פנמה, דעא"ש וכו'.

איך זה קשור לקריפטו?

קשור גם קשור.

הקריפטו מאפשר להעביר כסף כאילו לא התקיימו גבולות, הוא אמצעי תשלום הניתן לתיכנות.

הוא מאפשר לגופים שהרוויחו את כספם בצורה מפוקפקת להלבין אותו בקלות יחסית (ולא אתן לכם רעיונות).

הקריפטו מציף ומעלה אלמנטים רבים מעולם הפורקס. יותר כמו פלאשבק על סטרואידים של עידן הפורקס, שרק עתה מדינת ישראל הצליחה לחסל, בשל כך, המילה מפוקפק היא מילה עדינה.

מדינת העולם לא יוותרו על ריבונותן עם היווצר טכנולוגיה חדשה, הקהילה הבין לאומית תרחיב ותחיל את פעילות מוסדותיה על הטכנולוגיה החדשה, וכמו שכתבתי לעיל, תשתית מפותחת ותרבות ארגונית בין לאומית של שיתוף מידע כבר קיימת.

יתרה מכך, יש להן תמריץ חזק מאוד לעשות את זה – מעבר לגביית מיסים, כי הן חלק מקהילה, ומי שמאפשר חממה של גופים מפוקפקים תחת ריבונותו, אין לו מקום בקהילה (למרות שיש גם כאלו משטרים), משמעות הדבר סנקציות פוליטיות וכלכליות כאלו ואחרות.

הבעיה כיום היא טכנית, איך להחיל את החוק והרגולציה על הטכנולוגיה החדשה, אבל לבעיות טכניות פתרונות רבים, במיוחד אם אתה מדינה.

לדעתי המצב כיום מתקיים בדמיון, בהתכחש למציאות האמיתית. חלום קצר, שעומד להסתיים.

צפוי שמדינת ישראל לא תאפשר את התקיימות הג'ונגל הקיברנטי בו ילדים מוכרים נכסים פיננסיים בפינת רחוב, אנשים משקיעים את כל חסכונותיהם בגופים ללא שום רגולציה שתשמור עליהם, אנשים מקימים עסקים פירטיים ללא תשלום מיסים, ועוד לא התחלנו לשוחח על הלבנות הון ומימון טרור.

ג'ונגל של ממש, מתרחש עכשיו, וכנראה שעם התפתחות הטכנולוגיה, הרגולציה תהיה חייבת להדביק את הפער.

אנו למדים מכך כי המציאות מורכבת והיא עולה על כל דמיון.

פודקאסט היסטוריה

השארת תגובה